April Board Meeting |
Mon, 2023/04/10 - 18:30 to 21:20 |
Monthly meeting of the Board of Governors |
|
|
May Board Meeting |
Mon, 2023/05/08 - 18:30 to 21:20 |
Monthly meeting of the Board of Governors |
|
|
Opening Workday |
Sat, 2023/05/13 - 08:00 to 13:25 |
|
|
|
Launch Service begins |
Sat, 2023/05/20 - 00:00 to 23:55 |
|
|
|
Full Schedule Launch Service starts |
Sat, 2023/05/20 - 09:00 to 21:00 |
|
|
|
Cruiser Potluck 1 |
Fri, 2023/05/26 - 17:00 to 20:55 |
|
|
|
Memorial Day Cruise |
Sat, 2023/05/27 - 08:30 to Mon, 2023/05/29 - 16:10 |
Check Cruising board and email for destination |
|
|
New Member Orientation |
Sat, 2023/06/03 - 16:30 to 18:00 |
|
|
|
Opening Cocktail Party / Change of Watch ceremony |
Sat, 2023/06/03 - 18:00 to 20:55 |
|
|
|
June Board Meeting |
Mon, 2023/06/12 - 18:30 to 19:55 |
Monthly meeting of the Board of Governors |
|
|
Father's Day Cruise |
Sat, 2023/06/17 - 08:30 to Sun, 2023/06/18 - 15:55 |
Check Cruising board and email for destination |
|
|
Junior Sailing Meet and Greet |
Sun, 2023/06/18 - 18:00 to 20:30 |
|
|
|
Junior Sailing Begins |
Mon, 2023/06/19 - 00:00 to 23:55 |
|
|
|
Speaker Series - Let's Go Cruising |
Fri, 2023/06/23 - 18:30 to 20:00 |
|
|
|
Ben Durant - Private Gathering (15) |
Thu, 2023/06/29 - 18:00 to 21:00 |
|
|
|
Cruiser Potluck 2 |
Fri, 2023/06/30 - 17:00 to 19:55 |
|
|
|
July Cruise |
Sat, 2023/07/01 - 08:00 to Sun, 2023/07/09 - 17:10 |
|
|
|
Vessel Safety Check |
Sat, 2023/07/01 - 09:00 to 17:00 |
|
|
|
Burlington Fireworks and Rendezvous |
Mon, 2023/07/03 - 16:00 to 23:55 |
Burlington fireworks |
|
|
July Board Meeting |
Mon, 2023/07/10 - 18:30 to 19:55 |
Monthly meeting of the Board of Governors |
|
|
Ye OIde Fashioned Burger Burn |
Wed, 2023/07/12 - 18:00 to 20:55 |
|
|
|
Speaker Series - Dessert Potluck and 25th Clubhouse Anniversary Celebration |
Fri, 2023/07/14 - 18:30 to 20:00 |
|
|
|
Jr Sailing - Parent/Child sail along |
Tue, 2023/07/18 - 18:00 to 21:20 |
|
|
|
Junior Race Clinic |
Thu, 2023/07/20 - 17:15 |
|
|
|
Boat Show |
Fri, 2023/07/21 - 18:00 to 19:55 |
|
|
|
Renee Turvey Private Party (10) |
Sun, 2023/07/23 - 12:00 to 16:00 |
|
|
|
Private Party - Bill Kallock (30 people) |
Tue, 2023/07/25 - 19:00 to 21:00 |
|
|
|
Commodores' Potluck |
Fri, 2023/07/28 - 18:00 to 19:30 |
Hotdogs, hamburgers; bring a side or desert |
|
|
Speaker Series - Sailing with "The Mouth of the South" |
Fri, 2023/07/28 - 19:45 to 21:00 |
|
|
|
Champagne Race & Rendezvous |
Sat, 2023/07/29 - 08:30 to Sun, 2023/07/30 - 15:55 |
Check Cruising board and email for information |
|
|
Family Day |
Sun, 2023/07/30 - 13:00 to 16:00 |
A social event for the whole family at LCYC |
|
|
Jr Sailing - Parent/Child sail along |
Tue, 2023/08/01 - 18:00 to 21:20 |
|
|
|
Perseid Meteor Cruise Week |
Sun, 2023/08/06 - 00:00 to Sun, 2023/08/13 - 23:55 |
Check Cruising board and email for destination |
|
|
Burger Burn |
Wed, 2023/08/09 - 18:15 to 21:00 |
|
|
|
Junior Sailing Ends |
Fri, 2023/08/11 - 00:00 to 23:55 |
|
|
|
August Board Meeting |
Mon, 2023/08/14 - 18:30 to 19:55 |
Monthly meeting of the Board of Governors |
|
|
Corn Roast |
Fri, 2023/08/18 - 18:00 to 19:30 |
|
|
|
Speaker Series - The Birthplace of the US Navy |
Fri, 2023/08/18 - 20:00 to 21:15 |
|
|
|
Cruiser Pot Luck 3 |
Fri, 2023/09/01 - 17:00 to 20:00 |
|
|
|
Labor Day Cruise |
Sat, 2023/09/02 - 08:30 to Mon, 2023/09/04 - 15:55 |
Check Cruising board and email for destination |
|
|
Oktoberfest |
Wed, 2023/09/06 - 18:00 to 20:55 |
Sausages, sauerkraut, potato salad, black forest cake |
|
|
Macdonough Breakfast |
Sat, 2023/09/09 - 08:00 to 09:30 |
|
|
|
September Board Meeting |
Mon, 2023/09/11 - 18:30 to 19:55 |
Monthly meeting of the Board of Governors |
|
|
Cruiser Pot Luck 4 |
Fri, 2023/09/15 - 17:00 to 20:00 |
|
|
|
Fall Foliage Cruise |
Sat, 2023/09/16 - 08:30 to Tue, 2023/09/19 - 15:55 |
Check Cruising board and email for destination |
|
|
Launch Service Ends |
Sun, 2023/10/01 - 00:00 to 23:55 |
|
|
|
October Board Meeting |
Mon, 2023/10/09 - 18:30 to 19:55 |
Monthly meeting of the Board of Governors |
|
|
Closing Work Day |
Sat, 2023/10/14 - 09:00 to 12:00 |
|
|
|
Fall Annual Membership meeting |
Sat, 2023/10/14 - 12:00 to 13:00 |
|
|
|
Racing Awards Event |
Fri, 2023/11/03 - 17:30 to 21:00 |
|
|
|
November Board Meeting |
Mon, 2023/11/13 - 18:30 to 19:55 |
Monthly meeting of the Board of Governors |
|
|
December Board Meeting |
Mon, 2023/12/11 - 18:30 to 20:30 |
Monthly meeting of the Board of Governors |
|
|
Practice Event |
Wed, 2024/05/22 - 18:10 to 20:55 |
Documents | Divisions | Registration | Results |
Steve Walkerman |
|
Tea Kettle |
Sat, 2024/05/25 - 10:30 to 15:55 |
Documents | Divisions | Registration | Results |
John Harris |
Joss Besse |
Wednesday A1 |
Wed, 2024/05/29 - 18:10 to 20:55 |
Documents | Divisions | Registration | Results |
Steve Walkerman |
John Hill |
Double-Handed |
Sat, 2024/06/01 - 10:30 to 15:55 |
Documents | Divisions | Registration | Results |
Steve Walkerman |
|
Etchells 1 |
Mon, 2024/06/03 - 18:10 to 20:55 |
Documents | Divisions | Registration | Results |
Bob Finn |
John Stetson |
Wednesday A2 |
Wed, 2024/06/05 - 18:10 to 20:55 |
Documents | Divisions | Registration | Results |
James Unsworth |
|
Singlehanded Dinghy 1 |
Thu, 2024/06/06 - 18:00 to 20:30 |
|
RC = PRO |
John Harris |
Royal Savage (MBBC) |
Sat, 2024/06/08 - 10:30 to 16:30 |
MBBC Information & Results | LCCS |
|
|
Wednesday A3 |
Wed, 2024/06/12 - 18:10 to 20:55 |
Documents | Divisions | Registration | Results |
Bill Wight |
Tristram Coffin |
Singlehanded Dinghy 2 |
Thu, 2024/06/13 - 18:00 to 21:00 |
|
Tim McKegney |
|
Odziozo |
Sat, 2024/06/15 - 10:30 to 15:55 |
Documents | Divisions | Registration | Results | LCCS |
TBD |
Ted Marcy |
Junior Sailing Meet & Greet |
Sun, 2024/06/16 - 18:30 to 19:55 |
Meet the staff and learn about the program |
|
|
Etchells 2 |
Mon, 2024/06/17 - 18:10 to 20:55 |
Documents | Divisions | Registration | Results |
Mark Gardner (PRO/RC) |
Jeff Hill |
Wednesday A4 |
Wed, 2024/06/19 - 18:10 to 20:55 |
Documents | Divisions | Registration | Results |
Chuck Bowen |
Kjell Dahlen |
Singlehanded Dinghy 3 |
Thu, 2024/06/20 - 18:00 to 21:00 |
|
Don Holly |
|
Lady Skipper |
Sat, 2024/06/22 - 10:30 to 15:55 |
Documents | Divisions | Registration | Results |
Bob Finn / Eric Schulz (apprentice) |
Les Velte |
Wednesday A5 |
Wed, 2024/06/26 - 18:10 to 20:55 |
Documents | Divisions | Registration | Results |
Ernie Reuter |
|
Singlehanded Dinghy 4 |
Thu, 2024/06/27 - 18:00 to 21:00 |
|
Doug Merrill |
|
Etchells 3 |
Mon, 2024/07/01 - 10:00 to 14:00 |
Documents | Divisions | Registration | Results |
Steve Walkerman |
Tom Glynn |
Singlehanded Dinghy 5 (Tentative) |
Thu, 2024/07/04 - 18:00 to 21:00 |
|
RC = PRO |
Geoff Ibbott |
Mayor's Cup (Plattsburgh Rotary) |
Sat, 2024/07/06 - 10:00 to 15:55 |
Mayor's Cup Information & Results | LCCS |
|
|
Valcour Race (Plattsburgh Rotary) |
Sun, 2024/07/07 - 10:00 to 16:00 |
Notice of Race | LCCS
|
|
|
Wednesday B1 |
Wed, 2024/07/10 - 18:10 to 20:55 |
Documents | Divisions | Registration | Results |
Fritz Horton |
|
Singlehanded Dinghy 6 |
Thu, 2024/07/11 - 18:00 to 21:00 |
|
John Hill |
|
Lake Champlain Race (MBBC) |
Fri, 2024/07/12 - 20:00 to 23:55 |
MBBC Information & Results | LCCS |
|
|
Etchells 4 |
Mon, 2024/07/15 - 18:10 to 20:55 |
Documents | Divisions | Registration | Results |
Mark Gardner (PRO/RC) |
Gunnar Sievert |
Parent/Child Sail-Along |
Tue, 2024/07/16 - 17:30 to 18:55 |
Junior sailors and their parents sailing together |
|
|
Wednesday B2 |
Wed, 2024/07/17 - 18:10 to 20:55 |
Documents | Divisions | Registration | Results |
Doug Merrill |
|
Singlehanded Dinghy 7 |
Thu, 2024/07/18 - 18:00 to 21:00 |
|
Ted Castle |
|
Hyerstay Mid-Lake Race |
Sat, 2024/07/20 - 10:30 to 15:55 |
Documents | Divisions | Registration | Results | LCCS |
TBD |
|
Wednesday B3 |
Wed, 2024/07/24 - 18:10 to 20:55 |
Documents | Divisions | Registration | Results |
Bob Finn |
Tim Anderson |
Singlehanded Dinghy 8 |
Thu, 2024/07/25 - 18:00 to 21:00 |
|
Kevin Hawko |
|
Etchells 5 |
Mon, 2024/07/29 - 18:00 to 21:00 |
Documents | Divisions | Registration | Results |
Ernie Reuter |
Jay Heaslip |
Parent-Child Sail Along |
Tue, 2024/07/30 - 17:30 to 18:55 |
|
|
|
Wednesday B4 |
Wed, 2024/07/31 - 18:10 to 20:55 |
Documents | Divisions | Registration | Results |
Ernie Reuter |
Rick Heath |
Singlehanded Dinghy 9 |
Thu, 2024/08/01 - 18:00 to 21:00 |
|
RC = PRO |
Eric Schulz |
Ladies Cup |
Sat, 2024/08/03 - 11:00 to 15:55 |
Documents | Divisions | Registration | Results | LCCS |
Fritz Horton |
|
Ladies Cup Awards |
Sat, 2024/08/03 - 16:00 to 17:55 |
Ladies Cup Awards |
|
|
Wednesday C1 |
Wed, 2024/08/07 - 18:10 to 20:55 |
Documents | Divisions | Registration | Results |
Fritz Horton |
|
Singlehanded Dinghy 10 |
Thu, 2024/08/08 - 18:00 to 21:00 |
|
RC = PRO |
Rick Heath |
Diamond Island Regatta (DIYC) |
Sat, 2024/08/10 - 11:00 to 15:55 |
DIYC Information & Results | LCCS |
|
|
Split Rock Race (DIYC) |
Sun, 2024/08/11 - 09:30 to 16:00 |
DIYC Information & Results |
|
|
Etchells 6 |
Mon, 2024/08/12 - 17:40 to 20:55 |
Documents | Divisions | Registration | Results |
Steve Walkerman |
|
Wednesday C2 |
Wed, 2024/08/14 - 18:10 to 20:55 |
Documents | Divisions | Registration | Results |
Wendy Friant |
Russell |
Singlehanded Dinghy 11 |
Thu, 2024/08/15 - 18:00 to 21:00 |
|
RC = PRO |
Jeff Rogers |
Wednesday C3 |
Wed, 2024/08/21 - 18:10 to 20:55 |
Documents | Divisions | Registration | Results |
Bill Wight |
|
Singlehanded Dinghy 12 |
Thu, 2024/08/22 - 17:30 to 21:00 |
|
RC = PRO |
Will Nye |
Schuyler Island |
Sat, 2024/08/24 - 10:30 to 15:55 |
Documents | Divisions | Registration | Results |
Larry Robinson |
Gerry Davis |
Etchells 7 |
Sun, 2024/08/25 - 10:00 to 15:55 |
Documents | Divisions | Registration | Results |
Bob Finn |
|
Wednesday C4 |
Wed, 2024/08/28 - 18:10 to 20:55 |
Documents | Divisions | Registration | Results |
TBD |
|
Singlehanded Dinghy 13 |
Thu, 2024/08/29 - 17:30 to 21:00 |
|
RC = PRO |
Don Brush |
Wednesday D1 |
Wed, 2024/09/04 - 17:25 to 20:30 |
Documents | Divisions | Registration | Results |
John O'Rourke |
|
Singlehanded Dinghy 14 |
Thu, 2024/09/05 - 17:30 to 19:30 |
|
RC = PRO |
Bob Turnau |
Etchells 8 |
Sun, 2024/09/08 - 13:00 to 16:55 |
Documents | Divisions | Registration | Results |
Bill Wight |
|
Wednesday D2 |
Wed, 2024/09/11 - 17:25 to 20:30 |
Documents | Divisions | Registration | Results |
TBD |
|
Commodore Macdonough |
Sat, 2024/09/14 - 10:30 to 15:55 |
Documents | Divisions | Registration | Results | LCCS |
Start-Scott Fewell / Finish-Doug Friant |
|
Wednesday D3 |
Wed, 2024/09/18 - 17:25 to 20:30 |
Documents | Divisions | Registration | Results |
Bill Wight |
|
Hot-Ruddered Bum |
Sat, 2024/09/21 - 10:30 to 15:55 |
Documents | Divisions | Registration | Results |
Scott Fewell |
Kevin Hawko |
Wednesday D4 |
Wed, 2024/09/25 - 17:25 to 20:30 |
Documents | Divisions | Registration | Results |
Wendy Friant |
Cindy Turcotte |